O Wojtku, Róży i zębie…

Dawno, dawno temu, albo jeszcze dawniej w Gdańsku mieszkał sobie młody flisak- zwali go Wojciech Kruk. Zakochał się on w Róży- córce mieszczanina bardzo bogatego i znanego. Oczywiście na drodze i tej miłości stanął status społeczny. Młody flisak był bardzo pracowity i nie zamierzał odpuścić sobie Różyczki. Zarobił dużo pieniędzy, kupił sobie strój mieszczanina i udał się do ojca dziewoi by poprosić ją o rękę.

Och, ta Róża… akurat na Dworze Artusa odbywał się bal, porwała go tam ukochana, tańczyli, bawili się aż do momentu, gdy na sali pojawił się przepiękny młodzieniec ubrany od stóp do głów na czarno, który odbił Wojtkowi Różę. I oni tańczyli teraz jak w transie nie bacząc na nikogo. Jednak tylko Wojciech zauważył, że nieznajomy ukrywa pod cylindrem diabelskie rogi. Wojtek próbował ostrzec ukochaną ale usłyszał tylko groźby od czarta. Zakochany flisak został zamieniony w kruka a dziewczyna zniknęła wraz z biesem.

Kruk- Wojtek szukał Róży na daremno, słaby był w lataniu, zderzył się z wieżą kościelną i zakończył swój lot w oczku wodnym na Starym Przedmieściu… Różę czart zamienił w kwiat bo nie mógł znieść jej płaczu…

Powiem Wam, iż tu nasza historia mogła by się zakończyć, ale jeszcze nie czas.

To żaby uratowały Wojtka bo Żabi Król im kazał. Biedaczysko opowiedziało im tą smutną historię. Dobry Król postanowił pomóc zaczarowanym zakochanym. Dał flisakowi usypiający magiczny eliksir. O świcie kruk udał się do czarciej groty, gdzie zły spał w najlepsze. Nalał mu do ust darowany płyn, odszukał Różę, wyniósł ją w dziobie z pieczary i powrócił by odebrać coś co należy do czarta- uderzając dziobem wybił mu ząb a wtedy zły czar prysł…

Wojtek i Róża stali się ludźmi.

Oboje wrócili do Gdańska zabierając swoje trofeum. Wzruszony ojciec nawet zgodził się na ślub.

Na pamiątkę tych wydarzeń jedna z naszych ulic nosi nazwę Żabi Kruk a na Dworze Artusa zawisł Czarci Ząb…

Możecie go na własne oczy zobaczyć podczas wycieczki z nasz przewodnik turystyczny Gdańsk, a po męczącym i pełnym wrażeń dniu zapraszam Was na tanie noclegi folksvillage Gdańsk.